73L3R91J
Current Sense Resistors - SMD 0.91ohms 5%
product image
73L3R91J Picture
SeekIC No. : 001300940 Detail
73L3R91J: Current Sense Resistors - SMD 0.91ohms 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
73L3R91J
Mfg:
CTS Electronic Components
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Resistance : 910 mOhms Power Rating : 125 mWatts (1/8 Watt)
Tolerance : 5 % Temperature Coefficient : 200 PPM / C
Package / Case : 0805 (2012 metric) Series : 73L
Product : Thick Film Current Sensing Resistors Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Dimensions : 1.25 mm W x 2 mm L x 0.5 mm H
Description
Tolerance : 5 %
Product : Thick Film Current Sensing Resistors
Package / Case : 0805 (2012 metric)
Resistance : 910 mOhms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Power Rating : 125 mWatts (1/8 Watt)
Temperature Coefficient : 200 PPM / C
Series : 73L
Parameters:
Technical/Catalog Information73L3R91J
VendorCTS Resistor Products (VA)
CategoryResistors
Resistance In Ohms0.91
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±5%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case0805 (2012 metric)
PackagingDigi-Reel?
CompositionCurrent Sense, Thick Film