73L4R47J
Current Sense Resistors - SMD 0.47ohms 5%
product image
73L4R47J Picture
SeekIC No. : 001300907 Detail
73L4R47J: Current Sense Resistors - SMD 0.47ohms 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
73L4R47J
Quick Details
Resistance : 470 mOhms Power Rating : 250 mWatts (1/4 Watt)
Tolerance : 5 % Temperature Coefficient : 200 PPM / C
Package / Case : 1206 (3216 metric) Series : 73L
Product : Thick Film Current Sensing Resistors Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Dimensions : 1.6 mm W x 3.2 mm L x 0.55 mm H
Description
Package / Case : 1206 (3216 metric)
Tolerance : 5 %
Product : Thick Film Current Sensing Resistors
Power Rating : 250 mWatts (1/4 Watt)
Resistance : 470 mOhms
Series : 73L
Parameters:
Technical/Catalog Information73L4R47J
VendorCTS Corporation Resistor (VA)
CategoryResistors
Resistance In Ohms0.47
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±5%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case1206 (3216 metric)
PackagingCut Tape (CT)
CompositionCurrent Sense, Thick Film