73L5R91J
Current Sense Resistors - SMD 0.91ohms 5%
product image
73L5R91J Picture
SeekIC No. : 001305174 Detail
73L5R91J: Current Sense Resistors - SMD 0.91ohms 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
73L5R91J
Quick Details
Resistance : 910 mOhms Power Rating : 500 mWatts (1/2 Watt)
Tolerance : 5 % Temperature Coefficient : 200 PPM / C
Package / Case : 1210 (3225 metric) Series : 73L
Product : Thick Film Current Sensing Resistors Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Dimensions : 2.6 mm W x 3.2 mm L x 0.55 mm H
Description
Tolerance : 5 %
Product : Thick Film Current Sensing Resistors
Power Rating : 500 mWatts (1/2 Watt)
Resistance : 910 mOhms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Temperature Coefficient : 200 PPM / C
Package / Case : 1210 (3225 metric)
Series : 73L
Parameters:
Technical/Catalog Information73L5R91J
VendorCTS Corporation Resistor (VA)
CategoryResistors
Resistance In Ohms0.91
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±5%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case1210 (3225 metric)
PackagingDigi-Reel?
CompositionCurrent Sense, Thick Film