73L6R56J
Current Sense Resistors - SMD 0.56ohms 5%
product image
73L6R56J Picture
SeekIC No. : 001305208 Detail
73L6R56J: Current Sense Resistors - SMD 0.56ohms 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
73L6R56J
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Resistance : 560 mOhms Power Rating : 750 mWatts (3/4 Watt)
Tolerance : 5 % Temperature Coefficient : 200 PPM / C
Package / Case : 2010 (5025 metric) Series : 73L
Product : Thick Film Current Sensing Resistors Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Dimensions : 2.5 mm W x 5 mm L x 0.56 mm H
Description
Tolerance : 5 %
Product : Thick Film Current Sensing Resistors
Package / Case : 2010 (5025 metric)
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Temperature Coefficient : 200 PPM / C
Resistance : 560 mOhms
Power Rating : 750 mWatts (3/4 Watt)
Series : 73L
Parameters:
Technical/Catalog Information73L6R56J
VendorCTS Corporation Resistor (VA)
CategoryResistors
Resistance In Ohms0.56
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±5%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case2010 (5025 metric)
PackagingCut Tape (CT)
CompositionCurrent Sense, Thick Film