73M1R004F
Current Sense Resistors - SMD 0.004ohms 1%
product image
73M1R004F Picture
SeekIC No. : 001307147 Detail
73M1R004F: Current Sense Resistors - SMD 0.004ohms 1%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
73M1R004F
Quick Details
Resistance : 4 mOhms Power Rating : 1 Watt
Tolerance : 1 % Temperature Coefficient : 300 PPM / C
Package / Case : 2512 (6332 metric) Series : 73M1
Product : Metal Element Current Sensing Resistors Operating Temperature Range : - 55 C to + 180 C
Dimensions : 3.1 mm W x 6.2 mm L x 1 mm H
Description
Tolerance : 1 %
Package / Case : 2512 (6332 metric)
Resistance : 4 mOhms
Temperature Coefficient : 300 PPM / C
Operating Temperature Range : - 55 C to + 180 C
Series : 73M1
Parameters:
Technical/Catalog Information73M1R004F
VendorCTS Resistor Products (VA)
CategoryResistors
Resistance In Ohms0.004
Power (Watts)1W
Tolerance±1%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case2412 (6231 metric)
PackagingDigi-Reel?
CompositionCurrent Sense, Thick Film