73M1R007F
Current Sense Resistors - SMD 0.007ohms 1%
product image
73M1R007F Picture
SeekIC No. : 001300864 Detail
73M1R007F: Current Sense Resistors - SMD 0.007ohms 1%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
73M1R007F
Mfg:
CTS Electronic Components
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Resistance : 7 mOhms Power Rating : 1 Watt
Tolerance : 1 % Temperature Coefficient : 180 PPM / C
Package / Case : 2512 (6332 metric) Series : 73M1
Product : Metal Element Current Sensing Resistors Operating Temperature Range : - 55 C to + 180 C
Dimensions : 3.1 mm W x 6.2 mm L x 1 mm H
Description
Tolerance : 1 %
Product : Metal Element Current Sensing Resistors
Power Rating : 1 Watt
Package / Case : 2512 (6332 metric)
Resistance : 7 mOhms
Temperature Coefficient : 180 PPM / C
Operating Temperature Range : - 55 C to + 180 C
Series : 73M1
Parameters:
Technical/Catalog Information73M1R007F
VendorCTS Corporation Resistor
CategoryResistors
Resistance In Ohms0.007
Power (Watts)1W
Tolerance±1%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case2412 (6231 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
CompositionCurrent Sense, Thick Film