74ACQ240
Features: · ICC and IOZ reduced by 50%· Guaranteed simultaneous switching noise level and dynamic threshold performance· Guaranteed pin-to-pin skew AC performance· Improved latch-up immunity· Inverting 3-STATE outputs drive bus lines or buffer memory address registers· Outputs source/sink 24 mA· F...
product image
74ACQ240 Picture
SeekIC No. : 004248934 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
74ACQ240
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
· ICC and IOZ reduced by 50%
· Guaranteed simultaneous switching noise level and dynamic threshold performance
· Guaranteed pin-to-pin skew AC performance
· Improved latch-up immunity
· Inverting 3-STATE outputs drive bus lines or buffer memory address registers
· Outputs source/sink 24 mA
· Faster prop delays than the standard ACT240
Specifications
Supply Voltage                 (VCC) -0.5V to +7.0V
DC Input Diode Current (IIK)
    VI=-0.5V                                          -20 mA
    VI= VCC + 0.5V                               +20 mA
DC Input Voltage (VI)        -0.5V to VCC + 0.5V
DC Output Diode Current (IOK)
    VO= -0.5V                                       -20 mA
    VO =VCC + 0.5V                             +20 mA
DC Output Voltage (VO)    -0.5V to VCC +0.5V
DC Output Source
    or Sink Current (IO)                     ± 50 mA
DC VCC or Ground Current
    per Output Pin (ICC or IGND)         ± 50 mA