74ACTQ16240
Features: `Utilizes Fairchild's FACT Quiet Series technology`Guaranteed simultaneous switching noise level and dynamic threshold performance` Guaranteed pin-to-pin output skew`Separate control logic for each byte`16-bit version of the ACTQ240` Outputs source/sink 24 mA` Additional specs for multip...
product image
74ACTQ16240 Picture
SeekIC No. : 004249106 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
74ACTQ16240
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
`Utilizes Fairchild's FACT Quiet Series technology
`Guaranteed simultaneous switching noise level and dynamic threshold performance
` Guaranteed pin-to-pin output skew
`Separate control logic for each byte
`16-bit version of the ACTQ240
` Outputs source/sink 24 mA
` Additional specs for multiple output switching
`Output loading specs for both 50 pF and 250 pF loads
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Supply Voltage (VCC) . .  . .  -0.5V to +7.0V
DC Input Diode Current (IIK)
  VI = -0.5V . .  . . . .  . . . .  .  -20 mA
  VI = VCC + 0.5V . .  . . . .  . . .  +20 mA
DC Output Diode Current (IOK)
  VO = -0.5V  . .  . . . .  . . . .  . -20 mA
  VO = VCC + 0.5V . .  . . . .  . . .  +20 mA
DC Output Voltage (VO)  . -0.5V to VCC + 0.5V
DC Output Source/Sink Current (IO) . ± 50 mA
DC VCC or Ground Current
  per Output Pin  . . . . . . . .    ± 50 mA
Junction Temperature  . . . . .  .  . +140°C
Storage Temperature  . .  . -65°C to +150°C