74ACTQ16240MTDX
IC INVERTER DUAL 8-INPUT 48TSSOP
product image
74ACTQ16240MTDX Picture
SeekIC No. : 003543911 Detail
74ACTQ16240MTDX: IC INVERTER DUAL 8-INPUT 48TSSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
74ACTQ16240MTDX
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: 74ACTQ Manufacturer: Fairchild Semiconductor
Logic Type: Inverter, Buffer Number of Circuits: 4
Number of Inputs: 4 Features: 3-State
High Level Output Current : - 32 mA Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max): 8µA Current - Output High, Low: 24mA, 24mA
Logic Level - Low: 0.8V Logic Level - High: 2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL: 7.3ns @ 5V, 50pF Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount Supplier Device Package: 48-TSSOP
Package / Case: 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)
Description
Logic Type: Inverter, Buffer
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Logic Level - High: 2V
Logic Level - Low: 0.8V
Features: 3-State
Number of Circuits: 4
Current - Output High, Low: 24mA, 24mA
Number of Inputs: 4
Current - Quiescent (Max): 8µA
Supplier Device Package: 48-TSSOP
Packaging: Tape & Reel (TR)
Max Propagation Delay @ V, Max CL: 7.3ns @ 5V, 50pF
Manufacturer: Fairchild Semiconductor
Series: 74ACTQ
Parameters:
Technical/Catalog Information74ACTQ16240MTDX
VendorFairchild Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Logic TypeLine Driver, Inverting
Package / Case48-TSSOP
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting TypeSurface Mount
Number of Bits per Element4
Number of Elements4 - Quad
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V