74ACTQ16240SSCX
Buffers & Line Drivers 16-Bit Buf/Line Drv
product image
74ACTQ16240SSCX Picture
SeekIC No. : 00410691 Detail
74ACTQ16240SSCX: Buffers & Line Drivers 16-Bit Buf/Line Drv
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
74ACTQ16240SSCX
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Number of Input Lines : 16 Number of Output Lines : 3
Polarity : Inverting Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SSOP-48
Packaging : Reel
Description
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Number of Output Lines : 3
Polarity : Inverting
Number of Input Lines : 16
Package / Case : SSOP-48
Parameters:
Technical/Catalog Information74ACTQ16240SSCX
VendorFairchild Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Logic TypeLine Driver, Inverting
Package / Case48-SSOP
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting TypeSurface Mount
Number of Bits per Element4
Number of Elements4 - Quad
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Output High, Low24mA, 24mA