74ACTQ240QSC
Buffers & Line Drivers Octal Buf/Line Drv
product image
74ACTQ240QSC Picture
SeekIC No. : 00411472 Detail
74ACTQ240QSC: Buffers & Line Drivers Octal Buf/Line Drv
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
74ACTQ240QSC
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Number of Input Lines : 8 Number of Output Lines : 3
Polarity : Inverting Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : QSOP-20
Packaging : Tube
Description
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Number of Input Lines : 8
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Number of Output Lines : 3
Polarity : Inverting
Packaging : Tube
Package / Case : QSOP-20
Parameters:
Technical/Catalog Information74ACTQ240QSC
VendorFairchild Optoelectronics Group
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Logic TypeLine Driver, Inverting
Package / Case20-QSOP
Mounting TypeSurface Mount
Number of Bits per Element4
Number of Elements2 - Dual
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Output High, Low24mA, 24mA