74ACTQ32SJX
IC GATE OR QUAD 2INPUT 14SOP
product image
74ACTQ32SJX Picture
SeekIC No. : 003544347 Detail
74ACTQ32SJX: IC GATE OR QUAD 2INPUT 14SOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
74ACTQ32SJX
Quick Details
Series: 74ACTQ Manufacturer: Fairchild Semiconductor
Logic Type: OR Gate Number of Circuits: 4
Number of Inputs: 2 Features: -
High Level Output Current : - 32 mA Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max): 2µA Current - Output High, Low: 24mA, 24mA
Logic Level - Low: 0.8V Logic Level - High: 2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL: 6.5ns @ 5V, 50pF Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount Supplier Device Package: 14-SOIC
Package / Case: 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Description
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount
Number of Inputs: 2
Features: -
Logic Type: OR Gate
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Logic Level - High: 2V
Logic Level - Low: 0.8V
Current - Quiescent (Max): 2µA
Supplier Device Package: 14-SOIC
Number of Circuits: 4
Current - Output High, Low: 24mA, 24mA
Max Propagation Delay @ V, Max CL: 6.5ns @ 5V, 50pF
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: Fairchild Semiconductor
Series: 74ACTQ
Parameters:
Technical/Catalog Information74ACTQ32SJX
VendorFairchild Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Circuits4 - Quad
Package / Case14-SOIC (5.3mm Width), 14-SOP, 14-SOIJ
Logic TypeOR Gate
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting TypeSurface Mount
Number of Inputs2
Supply Voltage4.5 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V