74AUP1G18GM,115
Encoders, Decoders, Multiplexers & Demultiplexers 1.8V 1OF2 NINVDEMPLX
product image
74AUP1G18GM,115 Picture
SeekIC No. : 00425253 Detail
74AUP1G18GM,115: Encoders, Decoders, Multiplexers & Demultiplexers 1.8V 1OF2 NINVDEMPLX
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
74AUP1G18GM,115
Mfg:
NXP Semiconductors
Quick Details
Logic Family : AUP Number of Lines (Input / Output) : 1 / 2
Supply Voltage - Max : 3.6 V Supply Voltage - Min : 0.8 V
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-886 Packaging : Reel
Description
Product :
Number of Bits :
Propagation Delay Time :
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Supply Voltage - Max : 3.6 V
Packaging : Reel
Logic Family : AUP
Supply Voltage - Min : 0.8 V
Number of Lines (Input / Output) : 1 / 2
Package / Case : SOT-886
Parameters:
Technical/Catalog Information74AUP1G18GM,115
VendorNXP Semiconductors
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Circuit1 x 1:2
Independent Circuits1
Mounting TypeSurface Mount
Current - Output High, Low4mA, 4mA
Package / Case6-XSON (Micropak?)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeDemultiplexer
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Supply0.8 V ~ 3.6 V