74F151ASC
Encoders, Decoders, Multiplexers & Demultiplexers 8-Input Multiplexer
product image
74F151ASC Picture
SeekIC No. : 00425822 Detail
74F151ASC: Encoders, Decoders, Multiplexers & Demultiplexers 8-Input Multiplexer
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
74F151ASC
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Decoders, Encoders, Multiplexers & Demultiplexers Logic Family : 74F
Number of Lines (Input / Output) : 8 / 1 Propagation Delay Time : 7 ns at 5 V
Supply Voltage - Max : 5.5 V Supply Voltage - Min : 4.5 V
Maximum Operating Temperature : + 70 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOIC-16 Packaging : Tube
Description
Number of Bits :
Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOIC-16
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Packaging : Tube
Product : Decoders, Encoders, Multiplexers & Demultiplexers
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Number of Lines (Input / Output) : 8 / 1
Propagation Delay Time : 7 ns at 5 V
Logic Family : 74F
Parameters:
Technical/Catalog Information74F151ASC
VendorFairchild Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Circuit1 x 8:1
Independent Circuits1
Mounting TypeSurface Mount
Current - Output High, Low1mA, 20mA
Package / Case16-SOIC
PackagingTube
TypeMultiplexer
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V