74F620PC
Bus Transceivers Inv Oct Bus Trans
product image
74F620PC Picture
SeekIC No. : 00419151 Detail
74F620PC: Bus Transceivers Inv Oct Bus Trans
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
74F620PC
Quick Details
Logic Type : Bipolar Logic Family : 74F
Number of Channels per Chip : 8 Input Level : TTL
Output Level : TTL Output Type : 3-State
High Level Output Current : - 15 mA Low Level Output Current : 64 mA
Propagation Delay Time : 7.5 ns Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V Maximum Operating Temperature : + 70 C
Package / Case : DIP-20 Packaging : Rail
Description
Number of Channels per Chip : 8
Output Type : 3-State
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Logic Type : Bipolar
Input Level : TTL
Output Level : TTL
High Level Output Current : - 15 mA
Low Level Output Current : 64 mA
Propagation Delay Time : 7.5 ns
Package / Case : DIP-20
Packaging : Rail
Logic Family : 74F