74F86SCX
IC GATE EXCL-OR 2INPUT 14SOIC
product image
74F86SCX Picture
SeekIC No. : 003545074 Detail
74F86SCX: IC GATE EXCL-OR 2INPUT 14SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
74F86SCX
Quick Details
Series: 74F Manufacturer: Fairchild Semiconductor
Logic Type: XOR (Exclusive OR) Number of Circuits: 4
Number of Inputs: 2 Features: -
High Level Output Current : - 32 mA Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max): - Current - Output High, Low: 1mA, 20mA
Logic Level - Low: 0.8V Logic Level - High: 2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL: 7ns @ 5V, 50pF Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount Supplier Device Package: 14-SOIC
Package / Case: 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Description
Mounting Type: Surface Mount
Number of Inputs: 2
Features: -
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Logic Level - High: 2V
Logic Level - Low: 0.8V
Logic Type: XOR (Exclusive OR)
Supplier Device Package: 14-SOIC
Number of Circuits: 4
Max Propagation Delay @ V, Max CL: 7ns @ 5V, 50pF
Series: 74F
Current - Quiescent (Max): -
Current - Output High, Low: 1mA, 20mA
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: Fairchild Semiconductor
Parameters:
Technical/Catalog Information74F86SCX
VendorFairchild Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Circuits1 - Single
Package / Case14-SOIC
Logic TypeXOR (Exclusive OR)
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting TypeSurface Mount
Number of Inputs4
Supply Voltage4.5 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V