74F899QC
Bus Transceivers 9-Bit Latchable Tran
product image
74F899QC Picture
SeekIC No. : 00418061 Detail
74F899QC: Bus Transceivers 9-Bit Latchable Tran
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
74F899QC
Quick Details
Logic Type : Bipolar Logic Family : 74F
Number of Channels per Chip : 8 Input Level : TTL
Output Level : TTL Output Type : 3-State
High Level Output Current : - 15 mA Low Level Output Current : 64 mA
Propagation Delay Time : 17 ns Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V Maximum Operating Temperature : + 70 C
Package / Case : PLCC-28 Packaging : Tube
Description
Number of Channels per Chip : 8
Output Type : 3-State
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Packaging : Tube
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Logic Type : Bipolar
Input Level : TTL
Output Level : TTL
High Level Output Current : - 15 mA
Low Level Output Current : 64 mA
Propagation Delay Time : 17 ns
Package / Case : PLCC-28
Logic Family : 74F
Parameters:
Technical/Catalog Information74F899QC
VendorFairchild Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Drivers/Receivers9/9
TypeTransceiver
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V