766163562GP
Resistor Networks & Arrays 5.6Kohms 16Pin 2% Isolated
product image
766163562GP Picture
SeekIC No. : 001571505 Detail
766163562GP: Resistor Networks & Arrays 5.6Kohms 16Pin 2% Isolated
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
766163562GP
Mfg:
CTS Electronic Components
Quick Details
Product Type : Networks Circuit Type : Isolated
Number of Resistors : 8 Resistor Values : 5.6 KOhms
Tolerance : 2 % Temperature Coefficient : 100 PPM / C
Number of Pins : 16 Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Lead Spacing : 1.27 mm Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Tube
Description
Package / Case :
Dimensions :
Product Type : Networks
Circuit Type : Isolated
Number of Pins : 16
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Termination Style : SMD/SMT
Lead Spacing : 1.27 mm
Tolerance : 2 %
Temperature Coefficient : 100 PPM / C
Packaging : Tube
Number of Resistors : 8
Resistor Values : 5.6 KOhms
Parameters:
Technical/Catalog Information766163562GP
VendorCTS Corporation Resistor
CategoryResistors
Resistance In Ohms5.60K
Tolerance±2%
Power Per Element160mW
Circuit TypeIsolated
Number of Pins16
Number of Resistors8
Package / Case16-SOIC (3.9mm Width)
Mounting TypeSurface Mount