9081C-24-00
Reed Relay 1 FORM C 24V
product image
9081C-24-00 Picture
SeekIC No. : 002574079 Detail
9081C-24-00: Reed Relay 1 FORM C 24V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
9081C-24-00
Mfg:
Coto Technology
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO) Coil Voltage : 24 VDC
Maximum Switched Power : 5 W Maximum Switched Current : 0.4 A
Coil Suppression Diode : No Coil Resistance : 2000 Ohms
Description
Termination Style :
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO)
Coil Suppression Diode : No
Coil Voltage : 24 VDC
Coil Resistance : 2000 Ohms
Maximum Switched Power : 5 W
Maximum Switched Current : 0.4 A
Parameters:
Technical/Catalog Information9081C-24-00
VendorCoto Technology
CategoryRelays
Relay TypeReed
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage0.4A @ 175VAC/DC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2 VDC
Control On Voltage (Max)18 VDC
Coil Current12mA