930C6P68K-F
Film Capacitors 0.68uF 630V
product image
930C6P68K-F Picture
SeekIC No. : 00990678 Detail
930C6P68K-F: Film Capacitors 0.68uF 630V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
930C6P68K-F
Mfg:
Cornell Dubilier
Quick Details
Product Type : General Purpose Dielectric : Polypropylene (PP)
Capacitance : 0.68 uF Voltage Rating : 630 Volts
Series : 930C Termination Style : Axial
Description
Tolerance :
Operating Temperature Range :
Lead Spacing :
Dimensions :
Dielectric : Polypropylene (PP)
Termination Style : Axial
Capacitance : 0.68 uF
Product Type : General Purpose
Voltage Rating : 630 Volts
Series : 930C
Parameters:
Technical/Catalog Information930C6P68K-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.68F
Voltage - Rated 630V
Tolerance±10%
Dielectric MaterialMetallized Polypropylene Film
Package / CaseAxial
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)25.0 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C