930C6S47K-F
Film Capacitors 0.047uF 630V
product image
930C6S47K-F Picture
SeekIC No. : 00958139 Detail
930C6S47K-F: Film Capacitors 0.047uF 630V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
930C6S47K-F
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product Type : General Purpose Dielectric : Polypropylene (PP)
Capacitance : 0.047 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 630 Volts Series : 930C
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C Termination Style : Axial
Dimensions : 9.9 mm Dia. x 19 mm L
Description
Lead Spacing :
Dielectric : Polypropylene (PP)
Tolerance : 10 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Termination Style : Axial
Product Type : General Purpose
Voltage Rating : 630 Volts
Capacitance : 0.047 uF
Series : 930C
Parameters:
Technical/Catalog Information930C6S47K-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.047F
Voltage - Rated 630V
Tolerance±10%
Dielectric MaterialMetallized Polypropylene Film
Package / CaseAxial
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C