98424-G52-20A
Headers & Wire Housings MINITEK SHRD HDR SMT
product image
98424-G52-20A Picture
SeekIC No. : 002217461 Detail
98424-G52-20A: Headers & Wire Housings MINITEK SHRD HDR SMT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
98424-G52-20A
Mfg:
FCI
Quick Details
Product Type : Headers - Shrouded Series : Minitek
Description
Contact Gender :
Pitch :
Number of Positions / Contacts :
Number of Rows :
Mounting Style :
Contact Plating :
Product Type : Headers - Shrouded
Series : Minitek
Parameters:
Technical/Catalog Information98424-G52-20A
VendorFCI
CategoryConnectors
ColorCream
Connector TypeHeader, Shrouded
Contact FinishGold, GXT?
Contact Mating Length0.157" (4.00mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Number of Contacts LoadedAll
Number of Rows2
Pitch0.079" (2.00mm)
Row Spacing0.079" (2.00mm)
PackagingTape & Reel (TR)
Fastening Type-
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30in (0.76m)
Number of Positions 20
Contact TypeMale Pin
Lead Free StatusContains Lead
RoHS StatusRoHS Non-Compliant
Other Names 98424 G52 20A