A1020-2R5105
CAP SUPER 1F 2.5V RADIAL
product image
A1020-2R5105 Picture
SeekIC No. : 002966356 Detail
A1020-2R5105: CAP SUPER 1F 2.5V RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
A1020-2R5105
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: PowerStor® A Manufacturer: Cooper Bussmann
Capacitance: 1F Voltage - Rated: 2.5V
Dimensions : 122 mm L x 13 mm W x 7 mm H Tolerance: -20%, +80%
ESR (Equivalent Series Resistance): 90 mOhm Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 70°C
Mounting Type: Through Hole Package / Case: Radial, Can
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm) Packaging: Bulk
Size / Dimension: 0.413" Dia (10.50mm) Height - Seated (Max): 0.878" (22.30mm)
Description
Tolerance: -20%, +80%
Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 70°C
Mounting Type: Through Hole
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Packaging: Bulk
Size / Dimension: 0.413" Dia (10.50mm)
Operating Temperature: -25°C ~ 70°C
Package / Case: Radial, Can
Voltage - Rated: 2.5V
Capacitance: 1F
Manufacturer: Cooper Bussmann
Series: PowerStor® A
Height - Seated (Max): 0.878" (22.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance): 90 mOhm
Parameters:
Technical/Catalog InformationA1020-2R5105
VendorCooper/Bussmann
CategoryCapacitors
Capacitance1F
Voltage - Rated 2.5V
Tolerance-20%, +80%
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Features-
Maximum Temperature-25°C ~ 70°C
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)90.0 mOhm