A22L-CA-24A-02M
Pushbutton Switches DPST-NC MO SQ 24V BL IP65 LED Ill ext act
product image
A22L-CA-24A-02M Picture
SeekIC No. : 002606774 Detail
A22L-CA-24A-02M: Pushbutton Switches DPST-NC MO SQ 24V BL IP65 LED Ill ext act
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
A22L-CA-24A-02M
Quick Details
Contact Form : 2 Form B (DPST-NC) Switch Function : Momentary
Current Rating : 10 A Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V Illumination : Illuminated
Flammability Rating :
Switch Function : Momentary
Illumination : Illuminated
Current Rating : 10 A
Illumination Color : Blue
Actuator : Square
Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V
Contact Form : 2 Form B (DPST-NC)
Parameters:
Technical/Catalog InformationA22L-CA-24A-02M
Actuator TypeSquare Button
CircuitDPST-NC
Contact Rating @ Voltage10A @ 110VAC
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Switch FunctionOn-Mom
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names A22L CA 24A 02M