A22L-CA-24A-10A
Pushbutton Switches SPST-NO AL SQ 24V BL IP65 LED Ill ext act
product image
A22L-CA-24A-10A Picture
SeekIC No. : 002607333 Detail
A22L-CA-24A-10A: Pushbutton Switches SPST-NO AL SQ 24V BL IP65 LED Ill ext act
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
A22L-CA-24A-10A
Quick Details
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO) Switch Function : Alternate
Current Rating : 10 A Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V Illumination : Illuminated
Illumination : Illuminated
Current Rating : 10 A
Illumination Color : Blue
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO)
Actuator : Square
Switch Function : Alternate
Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationA22L-CA-24A-10A
Actuator TypeSquare Button
CircuitSPST-NO
Contact Rating @ Voltage10A @ 110VAC
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Switch FunctionOff-On
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names A22L CA 24A 10A