A22L-CA-T1-11A
Pushbutton Switches SPST-NO+NC SQ 110 BL IP65 LED Ill ext act
product image
A22L-CA-T1-11A Picture
SeekIC No. : 002615298 Detail
A22L-CA-T1-11A: Pushbutton Switches SPST-NO+NC SQ 110 BL IP65 LED Ill ext act
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
A22L-CA-T1-11A
Mfg:
Omron Industrial
  • Qty
  • 0~1
  • 1~2
  • 2~5
  • 5~10
Quick Details
Contact Form : SPST - NC-NO Switch Function : Alternate
Current Rating : 10 A Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V Mounting Style : Panel
Illumination : Illuminated Illumination Color : Blue
IP Rating : IP65 Termination Style : Screw
Actuator : Square
Description
Power Rating :
Contact Plating :
Cap Color :
Packaging :
Flammability Rating :
Mounting Style : Panel
IP Rating : IP65
Illumination : Illuminated
Current Rating : 10 A
Illumination Color : Blue
Actuator : Square
Switch Function : Alternate
Contact Form : SPST - NC-NO
Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V
Termination Style : Screw
Parameters:
Technical/Catalog InformationA22L-CA-T1-11A
VendorOmron Electronics Inc-IA Div
CategorySwitches
Actuator TypeSquare Button
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Contact Rating @ Voltage10A @ 110VAC
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
Mounting TypePanel Mount
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Termination StyleScrew Terminal
TypeIlluminated
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names A22L CA T1 11A