A22L-CG-24A-02M
Pushbutton Switches DPST-NC MO SQ 24V GN IP65 LED Ill ext act
product image
A22L-CG-24A-02M Picture
SeekIC No. : 002608903 Detail
A22L-CG-24A-02M: Pushbutton Switches DPST-NC MO SQ 24V GN IP65 LED Ill ext act
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
A22L-CG-24A-02M
Mfg:
Omron Industrial
  • Qty
  • 0~1
  • 1~2
  • 2~5
  • 5~10
Quick Details
Contact Form : 2 Form B (DPST-NC) Switch Function : Momentary
Current Rating : 10 A Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V Illumination : Illuminated
Illumination Color : Green Actuator : Square
Description
Power Rating :
Mounting Style :
IP Rating :
Termination Style :
Contact Plating :
Cap Color :
Packaging :
Flammability Rating :
Switch Function : Momentary
Illumination : Illuminated
Current Rating : 10 A
Illumination Color : Green
Actuator : Square
Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V
Contact Form : 2 Form B (DPST-NC)
Parameters:
Technical/Catalog InformationA22L-CG-24A-02M
VendorOmron Electronics Inc-IA Div
CategorySwitches
Actuator TypeSquare Button
CircuitDPST-NC
Contact Rating @ Voltage10A @ 110VAC
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Switch FunctionOn-Mom
Termination StyleScrew Terminal
TypeIlluminated
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names A22L CG 24A 02M