A22L-DR-24A-02A
Pushbutton Switches DPST-NC AL SQ 24V RD IP65 LED full-guard
product image
A22L-DR-24A-02A Picture
SeekIC No. : 002607893 Detail
A22L-DR-24A-02A: Pushbutton Switches DPST-NC AL SQ 24V RD IP65 LED full-guard
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
A22L-DR-24A-02A
Quick Details
Contact Form : 2 Form B (DPST-NC) Switch Function : Alternate
Current Rating : 10 A Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V Illumination : Illuminated
Illumination Color : Red Actuator : Square, Guarded
Actuator : Square, Guarded
Current Rating : 10 A
Illumination Color : Red
Switch Function : Alternate
Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V
Contact Form : 2 Form B (DPST-NC)
Parameters:
Technical/Catalog InformationA22L-DR-24A-02A
Actuator TypeSquare, Full Guard
CircuitDPST-NC
Contact Rating @ Voltage10A @ 110VAC
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Switch FunctionOn-Off
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names A22L DR 24A 02A