A22L-DR-24A-10M
Pushbutton Switches SPST-NO MO SQ 24V RD IP65 LED full-guard
product image
A22L-DR-24A-10M Picture
SeekIC No. : 002618230 Detail
A22L-DR-24A-10M: Pushbutton Switches SPST-NO MO SQ 24V RD IP65 LED full-guard
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
A22L-DR-24A-10M
Mfg:
Omron Industrial
  • Qty
  • 0~1
  • 1~2
  • 2~5
  • 5~10
Quick Details
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO) Switch Function : Momentary
Current Rating : 10 A Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V Mounting Style : Panel
Illumination : Illuminated Illumination Color : Red
IP Rating : IP65 Termination Style : Screw
Actuator : Square, Guarded
Description
Power Rating :
Contact Plating :
Cap Color :
Packaging :
Flammability Rating :
Switch Function : Momentary
Mounting Style : Panel
IP Rating : IP65
Illumination : Illuminated
Actuator : Square, Guarded
Current Rating : 10 A
Illumination Color : Red
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO)
Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V
Termination Style : Screw
Parameters:
Technical/Catalog InformationA22L-DR-24A-10M
VendorOmron Electronics Inc-IA Div
CategorySwitches
Actuator TypeSquare, Full Guard
CircuitSPST-NO
Contact Rating @ Voltage10A @ 110VAC
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Switch FunctionOff-Mom
Termination StyleScrew Terminal
TypeIlluminated
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names A22L DR 24A 10M