A22L-DR-24A-11A
Pushbutton Switches SPST-NO+NC SQ 24V RD IP65 LED full-guard
product image
A22L-DR-24A-11A Picture
SeekIC No. : 002607023 Detail
A22L-DR-24A-11A: Pushbutton Switches SPST-NO+NC SQ 24V RD IP65 LED full-guard
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
A22L-DR-24A-11A
Quick Details
Contact Form : SPST - NC-NO Switch Function : Alternate
Current Rating : 10 A Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V Illumination : Illuminated
Illumination Color : Red Actuator : Square, Guarded
Description
Power Rating :
Mounting Style :
IP Rating :
Termination Style :
Actuator : Square, Guarded
Current Rating : 10 A
Illumination Color : Red
Switch Function : Alternate
Contact Form : SPST - NC-NO
Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationA22L-DR-24A-11A
Actuator TypeSquare, Full Guard
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Contact Rating @ Voltage10A @ 110VAC
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Switch FunctionOn-Off, Off-On
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names A22L DR 24A 11A