A22L-DR-T1-20A
Pushbutton Switches DPST-NO AL SQ 110 RD IP65 LED full-guard
product image
A22L-DR-T1-20A Picture
SeekIC No. : 002619163 Detail
A22L-DR-T1-20A: Pushbutton Switches DPST-NO AL SQ 110 RD IP65 LED full-guard
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
A22L-DR-T1-20A
Mfg:
Omron Industrial
  • Qty
  • 0~1
  • 1~2
  • 2~5
  • 5~10
Quick Details
Contact Form : 2 Form A (DPST-NO) Switch Function : Alternate
Current Rating : 10 A Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V Illumination : Illuminated
Illumination Color : Red Actuator : Square, Guarded
Description
Power Rating :
Mounting Style :
IP Rating :
Termination Style :
Contact Plating :
Cap Color :
Packaging :
Flammability Rating :
Illumination : Illuminated
Actuator : Square, Guarded
Current Rating : 10 A
Illumination Color : Red
Switch Function : Alternate
Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V
Contact Form : 2 Form A (DPST-NO)
Parameters:
Technical/Catalog InformationA22L-DR-T1-20A
VendorOmron Electronics Inc-IA Div
CategorySwitches
Actuator TypeSquare, Full Guard
CircuitDPST-NO
Contact Rating @ Voltage10A @ 110VAC
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
Mounting TypePanel Mount
Switch FunctionOff-On
Termination StyleScrew Terminal
TypeIlluminated
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names A22L DR T1 20A