A22L-DW-24A-20M
Pushbutton Switches DPST-NO MO SQ 24V WH IP65 LED full-guard
product image
A22L-DW-24A-20M Picture
SeekIC No. : 002617932 Detail
A22L-DW-24A-20M: Pushbutton Switches DPST-NO MO SQ 24V WH IP65 LED full-guard
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
A22L-DW-24A-20M
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Contact Form : 2 Form A (DPST-NO) Switch Function : Momentary
Current Rating : 10 A Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V Illumination : Illuminated
Flammability Rating :
Switch Function : Momentary
Illumination : Illuminated
Actuator : Square, Guarded
Current Rating : 10 A
Illumination Color : White
Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V
Contact Form : 2 Form A (DPST-NO)
Parameters:
Technical/Catalog InformationA22L-DW-24A-20M
VendorOmron Industrial Automation
CategorySwitches, Encoders
Mounting TypePanel Mount
TypeIlluminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage10A @ 110VAC
Contact Rating @ Voltage6A @ 220VAC
Termination StyleScrew Terminal
Actuator TypeSquare, Full Guard
Actuator ColorWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage24.00 VAC [Typ]
Illumination Voltage24.00 VDC [Typ]
Cutout Hole22.00mm Dia.
Electrical Life (Cycles)500000 [Min]
Mechanical Life (Cycles)5000000 [Min]
Operating Temperature-20 °C [Min]
Operating Temperature55 °C [Max]
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names A22L DW 24A 20M