A22L-DW-T1-11A
Pushbutton Switches SPST-NO+NC SQ 110 WH IP65 LED full-guard
product image
A22L-DW-T1-11A Picture
SeekIC No. : 002619568 Detail
A22L-DW-T1-11A: Pushbutton Switches SPST-NO+NC SQ 110 WH IP65 LED full-guard
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
A22L-DW-T1-11A
Mfg:
Omron Industrial
  • Qty
  • 0~1
  • 1~2
  • 2~5
  • 5~10
Quick Details
Contact Form : SPST - NC-NO Switch Function : Alternate
Current Rating : 10 A Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V Illumination : Illuminated
Illumination Color : White Actuator : Square, Guarded
Description
Power Rating :
Mounting Style :
IP Rating :
Termination Style :
Contact Plating :
Cap Color :
Packaging :
Flammability Rating :
Illumination : Illuminated
Actuator : Square, Guarded
Current Rating : 10 A
Illumination Color : White
Switch Function : Alternate
Contact Form : SPST - NC-NO
Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationA22L-DW-T1-11A
VendorOmron Electronics Inc-IA Div
CategorySwitches
Actuator TypeSquare, Full Guard
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Contact Rating @ Voltage10A @ 110VAC
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
Mounting TypePanel Mount
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Termination StyleScrew Terminal
TypeIlluminated
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names A22L DW T1 11A