A22L-DY-24A-01M
Pushbutton Switches SPST-NC MO SQ 24V YL IP65 LED full-guard
product image
A22L-DY-24A-01M Picture
SeekIC No. : 002617577 Detail
A22L-DY-24A-01M: Pushbutton Switches SPST-NC MO SQ 24V YL IP65 LED full-guard
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
A22L-DY-24A-01M
Quick Details
Contact Form : 1 Form B (SPST-NC) Switch Function : Momentary
Current Rating : 10 A Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V Illumination : Illuminated
Illumination Color : Yellow Actuator : Square, Guarded
Flammability Rating :
Switch Function : Momentary
Illumination : Illuminated
Actuator : Square, Guarded
Current Rating : 10 A
Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V
Illumination Color : Yellow
Contact Form : 1 Form B (SPST-NC)
Parameters:
Technical/Catalog InformationA22L-DY-24A-01M
Actuator TypeSquare, Full Guard
CircuitSPST-NC
Contact Rating @ Voltage10A @ 110VAC
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Switch FunctionOn-Mom
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names A22L DY 24A 01M