A22L-GR-6A-10M
Pushbutton Switches SPST-NO MO RN 6VA RD IP65 LED full-guard
product image
A22L-GR-6A-10M Picture
SeekIC No. : 002618543 Detail
A22L-GR-6A-10M: Pushbutton Switches SPST-NO MO RN 6VA RD IP65 LED full-guard
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
A22L-GR-6A-10M
  • 0~1
  • 1~2
  • 2~5
  • 5~10
Quick Details
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO) Switch Function : Momentary
Current Rating : 10 A Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V Illumination : Illuminated
Illumination Color : Red Actuator : Round, Guarded
Description
Power Rating :
Mounting Style :
IP Rating :
Termination Style :
Flammability Rating :
Switch Function : Momentary
Illumination : Illuminated
Current Rating : 10 A
Illumination Color : Red
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO)
Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V
Actuator : Round, Guarded
Parameters:
Technical/Catalog InformationA22L-GR-6A-10M
VendorOmron Electronics Inc-IA Div
CategorySwitches
Actuator TypeRound, Clear Full Guard
CircuitSPST-NO
Contact Rating @ Voltage10A @ 110VAC
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)6 VAC
Mounting TypePanel Mount
Switch FunctionOff-Mom
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names A22L GR 6A 10M