A22L-TY-6D-10A
Pushbutton Switches SPST-NO AL RN 6VD YL IP65 LED ext act
product image
A22L-TY-6D-10A Picture
SeekIC No. : 002608670 Detail
A22L-TY-6D-10A: Pushbutton Switches SPST-NO AL RN 6VD YL IP65 LED ext act
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
A22L-TY-6D-10A
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO) Switch Function : Alternate
Current Rating : 10 A Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V Illumination : Illuminated
Illumination Color : Yellow Actuator : Round
Description
Power Rating :
Mounting Style :
IP Rating :
Termination Style :
Flammability Rating :
Actuator : Round
Illumination : Illuminated
Current Rating : 10 A
Contact Form : 1 Form A (SPST-NO)
Switch Function : Alternate
Voltage Rating AC : 440 V
Voltage Rating DC : 380 V
Illumination Color : Yellow
Parameters:
Technical/Catalog InformationA22L-TY-6D-10A
VendorOmron Electronics Inc-IA Div
CategorySwitches
Actuator TypeRound Button
CircuitSPST-NO
Contact Rating @ Voltage10A @ 110VAC
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)6 VDC
Mounting TypePanel Mount
Switch FunctionOff-On
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names A22L TY 6D 10A