A81-A350X
SURGE ARRESTER 350V GASTUBE 2PIN
product image
A81-A350X Picture
SeekIC No. : 002998623 Detail
A81-A350X: SURGE ARRESTER 350V GASTUBE 2PIN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
A81-A350X
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: EPCOS Inc
Voltage - DC Spark Over (Nom): 350V Impulse Discharge Current (8/20us): 20kA
Tolerance: ±20% Number of Poles: 2
Fail Short: No Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Axial Cylinder Propagation Delay Time : 160 ns, 100 ns, 32 ns, 27 ns
Description
Number of Poles: 2
Fail Short: No
Voltage - DC Spark Over (Nom): 350V
Series: -
Manufacturer: EPCOS Inc
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Axial Cylinder
Tolerance: ±20%
Impulse Discharge Current (8/20us): 20kA
Packaging: Bulk
Features:
Specifications
Description
The A81-A350X has some maximum ratings.When parameter is DC spark-over voltage,the rating is 350,the unit is V.When parameter is DC spark-over voltage,the rating is ±20,the unit is %.When parameter is Impulse spark-over voltage at 100 V/s for 99 % of measured values,the rating is < 700,the unit is V.When parameter is Impulse spark-over voltage at 100 V/s typical values of distribution,the rating is < 650,the unit is V.When parameter is Impulse spark-over voltage at 1 kV/s for 99 % of measured values,the rating is < 900,the unit is V.When parameter is Impulse spark-over voltage at 1 kV/s typical values of distribution,the rating is < 800,the unit is V.When parameter is Nominal impulse discharge current (wave 8/20 s),the rating is 20,the unit is kA.When parameter is Single impulse discharge current (wave 8/20 s),the rating is 25,the unit is kA.When parameter is Nominal alternating discharge current (50 Hz, 1 s),the rating is 20,the unit is A.When parameter is Alternating discharge current (50 Hz, 9 cycles),the rating is 100,the unit is A.When parameter is Insulation resistance at 100 Vdc,the rating is >10,the unit is G.When parameter is Capacitance at 1 MHz,the rating is <1.5,the unit is pF.When parameter is Arc voltage at 1 A,the rating is ~15,the unit is V.When parameter is Glow to arc transition current,the rating is ~0.5,the unit is A.When parameter is Glow voltage,the rating is ~60,the unit is V.When parameter is weight,the rating is ~1.5,the unit is g.When parameter is Operation and storage temperature,the rating is -40 to +90,the unit is .