A8450KLBTR-T
IC REG QD BUCK/LINEAR 24-SOIC
product image
A8450KLBTR-T Picture
SeekIC No. : 003595939 Detail
A8450KLBTR-T: IC REG QD BUCK/LINEAR 24-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
A8450KLBTR-T
Quick Details
Series: - Package / Case : DMP-8
Manufacturer: Allegro Microsystems Inc Topology: Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (4)
Function: Automotive Number of Outputs: 4
Frequency - Switching: - Voltage/Current - Output 1: 5.7V, 1.2A
Voltage/Current - Output 2: 5V, 200mA Voltage/Current - Output 3: 5V, 200mA
w/LED Driver: No w/Supervisor: No
w/Sequencer: Yes Voltage - Supply: 6 V ~ 45 V
Operating Temperature: -40°C ~ 135°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) Supplier Device Package: 24-SOIC W
Description
Series: -
w/LED Driver: No
w/Supervisor: No
Mounting Type: Surface Mount
w/Sequencer: Yes
Number of Outputs: 4
Frequency - Switching: -
Function: Automotive
Packaging: Tape & Reel (TR)
Voltage/Current - Output 2: 5V, 200mA
Manufacturer: Allegro Microsystems Inc
Topology: Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (4)
Voltage/Current - Output 1: 5.7V, 1.2A
Voltage/Current - Output 3: 5V, 200mA
Voltage - Supply: 6 V ~ 45 V
Operating Temperature: -40°C ~ 135°C
Package / Case: 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package: 24-SOIC W
Parameters:
Technical/Catalog InformationA8450KLBTR-T
VendorAllegro Microsystems Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs5
Voltage - Input6 ~ 45 V
Voltage - Output3.3V, 5V, 5.7V, Adj
Current - Output200mA, 550mA
Power - Output-
Package / Case24-SOIC (7.5mm Width)
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)Both
SynchronousNo
Rds (On)415 mOhm