ACB-12-1394
PinoutDescriptionThe ACB-12-1394 is designed to power 6 CCFL's to a nominal power level of 26 watts from an input voltage of +12V.Intensity control is accomplished by the user providing a variable dc level of 0V to +5V at pin 7 of CON1. Features of the ACB-12-1394 are:(1)weight=90.7 grams;(2)humid...
product image
ACB-12-1394 Picture
SeekIC No. : 004264843 Detail
ACB-12-1394: PinoutDescriptionThe ACB-12-1394 is designed to power 6 CCFL's to a nominal power level of 26 watts from an input voltage of +12V.Intensity control is accomplished by the user providing a variable d...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ACB-12-1394
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Pinout
  Connection Diagram
Description
The ACB-12-1394 is designed to power 6 CCFL's to a nominal power level of 26 watts from an input voltage of +12V.Intensity control is accomplished by the user providing a variable dc level of 0V to +5V at pin 7 of CON1.