ACS758LCB-050B-PFF-T
SENSOR CURRENT 50A 5V BI 5-CB
product image
ACS758LCB-050B-PFF-T Picture
SeekIC No. : 004134391 Detail
ACS758LCB-050B-PFF-T: SENSOR CURRENT 50A 5V BI 5-CB
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ACS758LCB-050B-PFF-T
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Allegro Microsystems Inc
Current - Sensing: ±50A Accuracy: ±1%
Sensitivity: 40mV/A Current - Supply: 10mA
Sensor Type: Hall Effect Voltage - Supply: 3 V ~ 5.5 V
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 5.5 Output: 2.5V
Frequency: 120kHz Response Time: 4µs
Polarization: Bidirectional Operating Temperature: -40°C ~ 150°C
Package / Case: 5-CB Formed Leads
Description
Current - Supply: 10mA
Polarization: Bidirectional
Packaging: Tube
Sensor Type: Hall Effect
Operating Temperature: -40°C ~ 150°C
Output: 2.5V
Series: -
Manufacturer: Allegro Microsystems Inc
Voltage - Supply: 3 V ~ 5.5 V
Response Time: 4µs
Frequency: 120kHz
Accuracy: ±1%
Current - Sensing: ±50A
Sensitivity: 40mV/A
Parameters:
Technical/Catalog InformationACS758LCB-050B-PFF-T
VendorAllegro Microsystems Inc
CategorySensors, Transducers
Package / Case5 CB-PFF
Voltage - Output-
PolarizationBidirectional
Accuracy-1.2% ~ 2%
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
Response Time4s
Sensor TypeOpen Loop Current Transducers
Current - Supply10mA
Frequency120kHz
Sensitivity40mV/A
PackagingBulk
Current - Sensing 50A