ACV12D3.4
PWR SUPPLY LIN 12V 3.4A OVP DUAL
product image
ACV12D3.4 Picture
SeekIC No. : 003806375 Detail
ACV12D3.4: PWR SUPPLY LIN 12V 3.4A OVP DUAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ACV12D3.4
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: ACV Manufacturer: Emerson Network Power
Type: Standard Product Number of Outputs: 2
Number of POTs : Single Voltage - Output: ±12V
Voltage - Input: 100 ~ 240 VAC Output - 1 @ Current (Max): 12 VDC @ 3.4A
Output - 2 @ Current (Max): -12 VDC @ 3.4A Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): - Power (Watts): 40W
Power Supply Type: Linear, Regulated (Open Frame) Applications: Commercial
Mounting Type: Chassis Mount Size / Dimension: 9.00" L x 4.87" W x 2.75" H (229.0mm x 124.0mm x 70.0mm)
Operating Temperature: 0°C ~ 50°C
Description
Type: Standard Product
Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): -
Applications: Commercial
Mounting Type: Chassis Mount
Number of Outputs: 2
Power (Watts): 40W
Voltage - Input: 100 ~ 240 VAC
Manufacturer: Emerson Network Power
Power Supply Type: Linear, Regulated (Open Frame)
Efficiency: 60%
Voltage - Output: ±12V
Output - 1 @ Current (Max): 12 VDC @ 3.4A
Series: ACV
Size / Dimension: 9.00" L x 4.87" W x 2.75" H (229.0mm x 124.0mm x 70.0mm)
Output - 2 @ Current (Max): -12 VDC @ 3.4A
Parameters:
Technical/Catalog InformationACV12D3.4
VendorEmerson Network Power
CategoryPower Supplies
Number of Outputs2
Power (Watts)40W
Voltage - Output±12 V
Voltage - Input100 ~ 240VAC
1st Output12 VDC @ 3.4A
2nd Output-12 VDC @ 3.4A