ACV15D0.8
PWR SUPPLY LIN 15V 0.8A OVP DUAL
product image
ACV15D0.8 Picture
SeekIC No. : 003806367 Detail
ACV15D0.8: PWR SUPPLY LIN 15V 0.8A OVP DUAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ACV15D0.8
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: ACV Manufacturer: Emerson Network Power
Type: Standard Product Number of Outputs: 2
Number of POTs : Single Voltage - Output: ±15V
Voltage - Input: 100 ~ 240 VAC Output - 1 @ Current (Max): 15 VDC @ 800mA
Output - 2 @ Current (Max): -15 VDC @ 800mA Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): - Power (Watts): 24W
Power Supply Type: Linear, Regulated (Open Frame) Applications: Commercial
Mounting Type: Chassis Mount Size / Dimension: 6.50" L x 4.00" W x 1.62" H (165.0mm x 102.0mm x 41.5mm)
Operating Temperature: 0°C ~ 50°C
Description
Type: Standard Product
Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): -
Applications: Commercial
Mounting Type: Chassis Mount
Number of Outputs: 2
Voltage - Input: 100 ~ 240 VAC
Manufacturer: Emerson Network Power
Voltage - Output: ±15V
Power Supply Type: Linear, Regulated (Open Frame)
Efficiency: 60%
Power (Watts): 24W
Output - 1 @ Current (Max): 15 VDC @ 800mA
Output - 2 @ Current (Max): -15 VDC @ 800mA
Series: ACV
Size / Dimension: 6.50" L x 4.00" W x 1.62" H (165.0mm x 102.0mm x 41.5mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationACV15D0.8
VendorEmerson Network Power
CategoryPower Supplies
Number of Outputs2
Power (Watts)115W
Voltage - Output±15V
Voltage - Input100 ~ 240VAC
1st Output15 VDC @ 800mA
2nd Output-15 VDC @ 800mA