ACV15D1.5
PWR SUPPLY LIN 15V 1.5A OVP DUAL
product image
ACV15D1.5 Picture
SeekIC No. : 003806368 Detail
ACV15D1.5: PWR SUPPLY LIN 15V 1.5A OVP DUAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ACV15D1.5
Type: Standard Product Number of POTs : Single
Number of Outputs: 2 Voltage - Output: ±15V
Voltage - Input: 100 ~ 240 VAC Output - 1 @ Current (Max): 15 VDC @ 1.5A
Output - 2 @ Current (Max): -15 VDC @ 1.5A Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): - Power (Watts): 45W
Power Supply Type: Linear, Regulated (Open Frame) Applications: Commercial
Mounting Type: Chassis Mount Size / Dimension: 7.00" L x 4.87" W x 2.50" H (177.0mm x 123.0mm x 63.5mm)
Operating Temperature: 0°C ~ 50°C
Mounting Type: Chassis Mount
Power (Watts): 45W
Number of Outputs: 2
Voltage - Input: 100 ~ 240 VAC
Manufacturer: Emerson Network Power
Voltage - Output: ±15V
Power Supply Type: Linear, Regulated (Open Frame)
Output - 1 @ Current (Max): 15 VDC @ 1.5A
Efficiency: 60%
Output - 2 @ Current (Max): -15 VDC @ 1.5A
Series: ACV
Size / Dimension: 7.00" L x 4.87" W x 2.50" H (177.0mm x 123.0mm x 63.5mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationACV15D1.5
VendorEmerson Network Power
CategoryPower Supplies
Number of Outputs2
Power (Watts)115W
Voltage - Output±15V
Voltage - Input100 ~ 240VAC
1st Output15 VDC @ 1.5A
2nd Output-15 VDC @ 1.5A