ACV15D3.0
PWR SUPPLY LIN 15V 3.0A OVP DUAL
product image
ACV15D3.0 Picture
SeekIC No. : 003812313 Detail
ACV15D3.0: PWR SUPPLY LIN 15V 3.0A OVP DUAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ACV15D3.0
Type: Standard Product Number of POTs : Single
Number of Outputs: 2 Voltage - Output: ±15V
Voltage - Input: 100 ~ 240 VAC Output - 1 @ Current (Max): 15 VDC @ 3A
Output - 2 @ Current (Max): -15 VDC @ 3A Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): - Power (Watts): 90W
Power Supply Type: Linear, Regulated (Open Frame) Applications: Commercial
Mounting Type: Chassis Mount Size / Dimension: 9.00" L x 4.87" W x 2.75" H (229.0mm x 124.0mm x 70.0mm)
Operating Temperature: 0°C ~ 50°C
Mounting Type: Chassis Mount
Output - 1 @ Current (Max): 15 VDC @ 3A
Number of Outputs: 2
Voltage - Input: 100 ~ 240 VAC
Manufacturer: Emerson Network Power
Voltage - Output: ±15V
Power Supply Type: Linear, Regulated (Open Frame)
Efficiency: 60%
Power (Watts): 90W
Output - 2 @ Current (Max): -15 VDC @ 3A
Series: ACV
Size / Dimension: 9.00" L x 4.87" W x 2.75" H (229.0mm x 124.0mm x 70.0mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationACV15D3.0
VendorEmerson Network Power
CategoryPower Supplies
Number of Outputs2
Power (Watts)115W
Voltage - Output±15V
Voltage - Input100 ~ 240VAC
1st Output15 VDC @ 3A
2nd Output-15 VDC @ 3A