ACV5N12-1
PWR SUPPLY LIN 5V 12A 60W OVP SG
product image
ACV5N12-1 Picture
SeekIC No. : 003806369 Detail
ACV5N12-1: PWR SUPPLY LIN 5V 12A 60W OVP SG
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ACV5N12-1
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: ACV Manufacturer: Emerson Network Power
Type: Standard Product Number of Outputs: 1
Number of POTs : Single Voltage - Output: 5V
Voltage - Input: 100 ~ 240 VAC Output - 1 @ Current (Max): 5 VDC @ 12A
Output - 2 @ Current (Max): - Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): - Power (Watts): 60W
Power Supply Type: Linear, Regulated (Open Frame) Applications: Commercial
Mounting Type: Chassis Mount Size / Dimension: 9.00" L x 4.87" W x 2.75" H (229.0mm x 124.0mm x 70.0mm)
Operating Temperature: 0°C ~ 50°C
Description
Type: Standard Product
Number of Outputs: 1
Output - 2 @ Current (Max): -
Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): -
Applications: Commercial
Mounting Type: Chassis Mount
Voltage - Output: 5V
Power (Watts): 60W
Voltage - Input: 100 ~ 240 VAC
Manufacturer: Emerson Network Power
Power Supply Type: Linear, Regulated (Open Frame)
Efficiency: 60%
Output - 1 @ Current (Max): 5 VDC @ 12A
Series: ACV
Size / Dimension: 9.00" L x 4.87" W x 2.75" H (229.0mm x 124.0mm x 70.0mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationACV5N12-1
VendorEmerson Network Power
CategoryPower Supplies
Number of Outputs1
Power (Watts)115W
Voltage - Output5V
Voltage - Input100 ~ 240VAC
1st Output5 VDC @ 12A