ACZ11BR1E-20FD1-20C
ENCODER ROTARY 11MM VERT 20PPR
product image
ACZ11BR1E-20FD1-20C Picture
SeekIC No. : 004134909 Detail
ACZ11BR1E-20FD1-20C: ENCODER ROTARY 11MM VERT 20PPR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ACZ11BR1E-20FD1-20C
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Output Type: Quadrature (Incremental) Pulses per Revolution: 20
Voltage - Supply: 5VDC Actuator Type: 6mm Dia Flatted End
Detent: Yes Built in Switch: Yes
Mounting Type: Panel, PCB Through Hole Orientation: Vertical
Output Type: Quadrature (Incremental)
Actuator Type: 6mm Dia Flatted End
Detent: Yes
Orientation: Vertical
Termination Style: PC Pin
Rotational Life (Cycles Min): 30K
Mounting Type: Panel, PCB Through Hole
Pulses per Revolution: 20
Built in Switch: Yes
Manufacturer: CUI Inc
Voltage - Supply: 5VDC
Series: ACZ11
Parameters:
Technical/Catalog InformationACZ11BR1E-20FD1-20C
Pulses per Revolution20
Voltage - Supply5VDC