ACZ11BR1E-20KQD1-12C
ENCODER ROTARY 11MM VERT 12PPR
product image
ACZ11BR1E-20KQD1-12C Picture
SeekIC No. : 004134912 Detail
ACZ11BR1E-20KQD1-12C: ENCODER ROTARY 11MM VERT 12PPR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ACZ11BR1E-20KQD1-12C
Output Type: Quadrature (Incremental) Pulses per Revolution: 12
Voltage - Supply: 5VDC Actuator Type: 6mm Dia Knurled End
Detent: Yes Built in Switch: Yes
Mounting Type: Panel, PCB Through Hole Orientation: Vertical
Detent: Yes
Orientation: Vertical
Termination Style: PC Pin
Rotational Life (Cycles Min): 30K
Pulses per Revolution: 12
Mounting Type: Panel, PCB Through Hole
Built in Switch: Yes
Manufacturer: CUI Inc
Voltage - Supply: 5VDC
Series: ACZ11
Actuator Type: 6mm Dia Knurled End
Parameters:
Technical/Catalog InformationACZ11BR1E-20KQD1-12C
Pulses per Revolution12
Actuator Type6mm Knurled
Voltage - Supply5VDC