ACZ16NBR1E-20FA1-12C
ENCODER ROTARY 16MM HORIZ 12PPR
product image
ACZ16NBR1E-20FA1-12C Picture
SeekIC No. : 004134845 Detail
ACZ16NBR1E-20FA1-12C: ENCODER ROTARY 16MM HORIZ 12PPR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ACZ16NBR1E-20FA1-12C
Pulses per Revolution: 12 Data RAM Size : 2 KB
Voltage - Supply: 5VDC Actuator Type: 6mm Dia Flatted End
Detent: Yes Built in Switch: No
Mounting Type: Panel, PCB Through Hole Orientation: Right Angle
Output Type: Quadrature (Incremental)
Actuator Type: 6mm Dia Flatted End
Termination Style: PC Pin
Pulses per Revolution: 12
Manufacturer: CUI Inc
Voltage - Supply: 5VDC
Rotational Life (Cycles Min): 100K
Orientation: Right Angle
Parameters:
Technical/Catalog InformationACZ16NBR1E-20FA1-12C
Pulses per Revolution12
Voltage - Supply5VDC