ACZ16NBR1E-20KQD1-24C
ENCODER ROTARY 16MM VERT 24PPR
product image
ACZ16NBR1E-20KQD1-24C Picture
SeekIC No. : 004134852 Detail
ACZ16NBR1E-20KQD1-24C: ENCODER ROTARY 16MM VERT 24PPR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ACZ16NBR1E-20KQD1-24C
Pulses per Revolution: 24 Voltage - Supply: 5VDC
Data RAM Size : 2 KB Actuator Type: 6mm Dia Knurled End
Detent: Yes Built in Switch: No
Mounting Type: Panel, PCB Through Hole Orientation: Vertical
Output Type: Quadrature (Incremental)
Pulses per Revolution: 24
Detent: Yes
Built in Switch: No
Orientation: Vertical
Manufacturer: CUI Inc
Voltage - Supply: 5VDC
Rotational Life (Cycles Min): 100K
Actuator Type: 6mm Dia Knurled End
Parameters:
Technical/Catalog InformationACZ16NBR1E-20KQD1-24C
Pulses per Revolution24
Actuator Type6mm Knurled
Voltage - Supply5VDC