AD5061BRJZ-1500RL7
IC DAC 16BIT SPI/SRL SOT23-8
product image
AD5061BRJZ-1500RL7 Picture
SeekIC No. : 003493704 Detail
AD5061BRJZ-1500RL7: IC DAC 16BIT SPI/SRL SOT23-8
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AD5061BRJZ-1500RL7
Quick Details
Series: nanoDAC™ Manufacturer: Analog Devices Inc
Settling Time: 4µs Number of Bits: 16
Data Interface: DSP, MICROWIRE?, QSPI?, Serial, SPI? Number of Converters: 1
Voltage Supply Source: Single Supply Operating Supply Voltage : +/- 15 V, 5 V
Power Dissipation (Max): 6mW Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: SOT-23-8
Supplier Device Package: SOT-23-8 Packaging: Tape & Reel (TR)
Number of Outputs and Type: 1 Voltage, Unipolar; 1 Voltage, Bipolar
Description
Number of Converters: 1
Voltage Supply Source: Single Supply
Mounting Type: Surface Mount
Data Interface: DSP, MICROWIRE?, QSPI?, Serial, SPI?
Number of Bits: 16
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Power Dissipation (Max): 6mW
Package / Case: SOT-23-8
Supplier Device Package: SOT-23-8
Settling Time: 4µs
Series: nanoDAC™
Manufacturer: Analog Devices Inc
Sampling Rate (Per Second): 1.3M
Packaging: Tape & Reel (TR)
Parameters:
Technical/Catalog InformationAD5061BRJZ-1500RL7
VendorAnalog Devices Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Data InterfaceSerial
Number of Bits16